Regional Qualifiers

Regional Qualifiers

Regional qualifier competitions take place between March and July across England, Scotland, Wales and Northern Ireland. Ten skills competitions are on offer across these locations.

Well done everyone!


Competition Results

Certificate of Merit

  • Bricklaying - Andrew McSorley, Northern Regional College - Ballymena Farm Lodge
  • Bricklaying – Ashton Logan, Northern Regional College – Ballymena Farm Lodge
  • Bricklaying – Dara Rafferty, North West Regional College – Greystone
  • Bricklaying – Odhran McEvoy, Southern Regional College – Greenbank
  • Bricklaying – Brandon Grant, Northern Regional College – Newtownabbey
  • Bricklaying – Christopher Doyle, Southern Regional College – Greenbank
  • Carpentry – Adam Fraser, Belfast MET – Castlereagh
  • Carpentry – Jamie Hughes, Southern Regional College – Greenbank
  • Plastering and Drywall Systems – Brendan Duddy, North West Regional College – Greystone
  • Wall and Floor Tiling – Dylan Gillanders, Southern Regional College – Greenbank
  • Wall and Floor Tiling – Dylan Calvert, Orchard Clay & Rock

Certificate of Distinction

  • Carpentry – Finn Steadmann, Carter Workshops
  • Carpentry – Patrick McCloskey, Northern Regional College – Coleraine
  • Carpentry – Thomas Ellison, Belfast MET - Millfield

Certificate of Merit

  • Carpentry – Iain Craig, Ayrshire College – Ayr
  • Carpentry – Brandon Laird, Moray College UHI
  • Painting and Decorating – Alastair Murray, City of Glasgow College – City Campus
  • Painting and Decorating – Andrew Millhouse, Ayrshire College – Ayr
  • Painting and Decorating – Ben Kempson-Hopkins, Dumfries and Galloway College
  • Painting and Decorating – Gary Reid, Fife College – Glenrothes Campus
  • Painting and Decorating – John Viray, Bell Group UK
  • Painting and Decorating – Nicole Smith, City Building Glasgow
  • Painting and Decorating – Rowan Carscadden, Fife College – Glenrothes Campus
  • Roof Slating and Tiling – Craig Urquhart, Edinburgh College – Granton
  • Roof Slating and Tiling – Thomas Crawford, South Lanarkshire College
  • Stonemasonry – Henry Edwards, Edinburgh College – Milton Road
  • Stonemasonry - Jacob Millard, Forth Valley College
  • Stonemasonry – Liam Edwards, Inverness College UHI
  • Stonemasonry – Luke Mather, Forth Valley College

Certificate of Distinction

  • Painting and Decorating – Gatis Celmins, Inverness College UHI
  • Roof Slating and Tiling – Jamie Gilifillan, South Lanarkshire College
  • Roof Slating and Tiling – Scott Robert Allan, Edinburgh College – Granton
  • Stonemasonry – Jake Watson, Inverness College UHI
  • Stonemasonry – Liam Macaulay, Forth Valley College
  • Wall and Floor Tiling – Morgan Swift, City of Glasgow College – City Campus

Certificate of Merit

  • Carpentry – Alistair Mitchell, NCG Carlisle College
  • Carpentry – Matthew Langthorne, New College, Durham
  • Painting and Decorating – Ray Swindon, Newcastle College
  • Painting and Decorating – Ryan Chirnside-Ferrier, Newcastle College

Certificate of Merit

  • Carpentry – Callum Filmer, Coleg Cambria – Bersham Road
  • Carpentry – Jordan Tyrrell, Coleg Meirion-Dwyfor
  • Carpentry – Owen Phillips, Coleg Sir Gar – Ammanford Campus
  • Painting and Decorating – Alisha Coyle, Coleg Cambria – Deeside
  • Painting and Decorating – Stephen Leonard, Cardiff and Vale College – Barry Campus
  • Painting and Decorating – Zoe Evans, Ian Williams Ltd

Certificate of Distinction

  • Painting and Decorating – Marc Emery, Cardiff and Vale College – Barry Campus

Certificate of Merit

  • Roof Slating and Tiling - Frankie Bligh – Leeds College of Building
  • Roof Slating and Tiling - Matthew Ford – Leeds College of Building

Certificate of Distinction

  • Roof Slating and Tiling - Joseph Osborne – Leeds College of Building

Certificate of Merit

  • Bricklaying - Nathan Jamieson, York College
  • Bricklaying - Adam Batty, Barnsley College
  • Bricklaying - Timothy Smith, Leeds College of Building
  • Bricklaying - Luke Myers, Bishop Burton College
  • Painting and Decorating - Georgia Tjepkema, Lincoln College
  • Painting and Decorating - Elisha White, Leeds College of Building
  • Painting and Decorating - Josh Loveley, York College
  • Painting and Decorating - Rhys Friend, York College
  • Painting and Decorating - Lewis Boyle, Leeds College of Building
  • Painting and Decorating - Aimee Havercroft, York College
  • Plastering and Drywall Systems - Jake Emery, Leeds College of Building

Certificate of Distinction

  • Carpentry - Robert East, New College Stamford
  • Painting and Decorating - Abigayle Johnson, Leeds College of Building

Certificate of Merit

  • Painting and Decorating – Amber Glennie, Bolton College
  • Painting and Decorating – Katie McDonald, Oldham College
  • Painting and Decorating – Holly Camp, Accrington and Rossendale College
  • Painting and Decorating – Matthew Hadfield, Preston College
  • Painting and Decorating – Megan Talbot, Accrington and Rossendale College
  • Painting and Decorating – Samuel Rea, Salford City College
  • Painting and Decorating – Joshua Edwards, Wigan and Leigh College
  • Painting and Decorating – Lewis Wiseman, Riverside College
  • Painting and Decorating – Tony Lerston, Riverside College
  • Plastering - Quang Hoang, Hopwood Hall
  • Carpentry - Jack Delany, Stockport College
  • Carpentry - Tom Donley, Preston College
  • Roof Slating and Tiling – Liam Dooley, Bolton College
  • Roof Slating and Tiling – Brad Hayes, Newcastle College
  • Roof Slating and Tiling – David Crank, Newcastle College
  • Roof Slating and Tiling – Bradley Heffron, Bolton College

Certificate of Distinction

  • Roof Slating and Tiling – Jordan Condren, Newcastle College

Certificate of Merit

  • Bricklaying – Robert Parkes, Derby College
  • Bricklaying – Lee Woodward, Stafford College
  • Bricklaying – Jack Ellis, Derby College
  • Furniture and Cabinet Making – Lewis Parry, Moulton College
  • Painting and Decorating – Lauren Marlow, Leicester College - Freeman’s Park Campus
  • Painting and Decorating – Jordan Harrison, Novus Solutions

Certificate of Distinction

  • Carpentry – Jason Wong, Nottingham College – Beeston High Road

Certificate of Merit

  • Carpentry – Tom Pierce, Carter Academy
  • Carpentry – Josh Haycock, College of West Anglia
  • Carpentry – Jack Barron, Carter Academy
  • Carpentry – Cameron Toulouse-Lisle, Carter Academy
  • Furniture and Cabinet Making – Charlie Teager-Neale, Colchester Institute
  • Painting and Decorating – Ryan Allen, West Suffolk College – Milburn Campus
  • Painting and Decorating – Jasmine Newfield, Cambridge Regional College
  • Wall and Floor Tiling – Johnnie Tout, Easton and Otley College

Certificate of Distinction

  • Carpentry – Charlie Reeve, College of West Anglia

Certificate of Merit

  • Roof Slating and Tiling – Tyler Pedrick, Eastern Region Roof Training Group

Certificate of Distinction

  • Roof Slating and Tiling – Philip Houghton, Eastern Region Roof Training Group

Certificate of Merit

  • Bricklaying - Craig Sampson, East Kent College
  • Carpentry - Tom Beeslee, Folkestone College

Certificate of Merit

  • Plastering - Luke Palmer, Leeds College of Building

Certificate of Merit

  • Stonemasonry – Josh Harvey, Weymouth College
  • Stonemasonry – James Digger, York College

Certificate of Merit:

  • Bricklaying – Connor Lindsay, Crawley College
  • Bricklaying – Zak Kharbouch, Brooklands College
  • Bricklaying – Rowan Martyn, East Sussex College
  • Bricklaying – Luke Neville, Brooklands College
  • Bricklaying – Tyler Pearce, Brooklands College
  • Carpentry – Jayden Walmsley, Isle of Wight College
  • Carpentry – Joe Hunt, Farnborough College of Technology
  • Furniture and Cabinet Making – Ben Thomas, Chichester College Group
  • Painting and Decorating – Francesca Fordham, North Kent College
  • Painting and Decorating – Lennie Uden, North Kent College
  • Plastering – Tom Joy, North West London College
  • Plastering – Thomas Smith, North West London College

Certificate of Merit:

  • Bricklaying – Ryan Airey, Wiltshire College
  • Bricklaying – Kane Cook, City College Plymouth
  • Carpentry – Alan Johns, South Devon College
  • Carpentry – Ian Lathwell, South Devon College
  • Carpentry – Andy Thomson, South Devon College
  • Carpentry – Eddie Hooper, Exeter College
  • Painting and Decorating – Rebekah Holden, City College Plymouth
  • Painting and Decorating – Matthew Palmer, Bournemouth and Poole College
  • Painting and Decorating – Jonathan Cook, City College Plymouth
  • Painting and Decorating – Mille Smart, South Devon College
  • Painting and Decorating – Catherine Marshall, Exeter College
  • Painting and Decorating – Cory Gibbs, South Devon College
  • Painting and Decorating – Brad Davies, South Devon College
  • Painting and Decorating – Nathan Teague, City College Plymouth
  • Roof Slating and Tiling – Aron Hutchings, South Devon College
  • Roof Slating and Tiling – Nick Davey, South West Roof Training Group
  • Roof Slating and Tiling - Tyler Norris, NCC Erith
  • Roof Slating and Tiling – Zack Harris, South Devon College
  • Roof Slating and Tiling – James Welsh, South West Roof Training Group

Certificate of Distinction:

  • Joinery – Harry Colgrave, Exeter College
  • Plastering – Rob Miller, South Devon College

Thanks for visiting Go Construct!

Do you feel more inspired about working in construction?

Very Not At All

Congratulations!

You’re one step closer to a career in construction

Close
Web design by S8080